Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal skade-entreprenör
Referensnummer: 2022-2452
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Stockholmshem har idag inget sammanhållet arbetssätt kring skador på fastighetsbeståndet. Det sker med underentreprenörer där samordning och kommunikation ligger på AB Stockholmshem. Man har nu ett behov av att engagera samarbetspartners som kan underlätta, genomföra och göra klart skadeärenden ”från ax till limpa”. Med detta menas att snabbt kunna undanröja fara för person eller sakskada och därefter som ett totalåtagande åtgärda skada på aktuella byggdelar i fastighetsbeståndet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen