483403-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation ERTMS+STM på Öresundståg (ET/X31K/X32K)
Referensnummer: ABT-18249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Transitio, Region Skåne genom Skånetrafiken, Hallandstrafiken AB samt DSB SOV vill genom denna upphandling (”Upphandlingen”) teckna ett leveransavtal med en leverantör för leverans och installation av ERTMS.
Beställare och upphandlade enheter är Region Skåne, org. Nr 232100-0255 genom Skånetrafiken, Hallandstrafiken AB org. Nr 556225-2998, AB Transitio org. Nr 556033-1984, samtliga från Sverige. Beställare och upphandlande enhet är också DSB SOV, cvr. Nr 25050053, Danmark, dock endast avseende en option.
DSB SOV:s option kommer att avse leverans och installation av ERTMS-ombordsystem med tillhörande utrustning och tjänster i upp till 34 spårfordon av typen ET. DSB SOV kommer att ha rätt att överlåta rättigheterna och skyldigheterna kopplade till optionen till tredje part. Optionen kommer att beskrivas närmare i anslutning till inbjudan till anbudslämnande.
Region Skåne genom Skånetrafiken, Hallandstrafiken AB, AB Transitio samt DSB SOV kommer alla att skriva under Leveransavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 230 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar, 34630000 Delar till järnvägs-, spårvägslok eller rullande materiel; trafikledningsutrustning för järnvägar, 34632200 Elektrisk signalutrustning för järnväg, 34940000 Järnvägsmateriel, 34942000 Signalutrustning, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leveransavtalet avses omfatta leverans och installation av ERTMS-ombordsystem inklusive STM SE och STM DK i mellan ca 77 (sjuttiosju) och ca 111 (etthundraelva) spårfordon av typernaET/ X31K/X32K.
Leveransavtalet avses förutom leverans och installation av utrustning även att omfatta bl. a. utbytesenheter, reservdelar, specialverktyg, utbildning, dokumentation, övrig utrustning och relaterade tjänster.