483410-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsdrift del av NKT Arena
Referensnummer: KS 2021/648 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser verksamhetsdrift, städning, bokning av s.k. strötider av ishallarna, inre och yttre skötsel, kundmottagning, tillsyn och visst underhållsarbete samt arbetsledning av uppdraget enligt detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Den del av anläggningen som ska skötas av Entreprenören handhas av kultur- och fritidsförvaltningen och sköts idag av som har ett entreprenadavtal, vad gäller verksamhetsdriften. Den tekniska driften sköts av Karlskrona Kommuns drift- och serviceförvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79990000 Diverse företagstjänster, 79992000 Receptionstjänster, 98341130 Fastighetsskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Produkten/Tjänsten
Den del av anläggningen som ska skötas av Entreprenören handhas av kultur- och fritidsförvaltningen och sköts idag av Jotac Förvaltning/Bygg AB som har ett entreprenadavtal, vad gäller verksamhetsdriften. Den tekniska driften sköts av Karlskrona Kommuns drift- och serviceförvaltning.
Maskiner
Följande maskiner tillhandahålls av Kommunen för skötsel av anläggningen:
Ismaskin
Sargfräs
Städmaskiner (2 st)
Service på maskiner ska bevakas och genomföras årligen eller enligt för respektive maskin fastställt/angivet serviceintervall genom Entreprenörens försorg, servicekostnad debiteras Kommunen. Entreprenören skall vårda och sköta Beställarens maskiner i enlighet med varje maskins drift och skötselinstruktioner. Trasig/a maskin/er som kan härledas till oaktsamhet/försummelse ersätts på Entreprenörens bekostnad
Övriga maskiner ska Entreprenören tillhandahålla för uppdragets utförande.