483437-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Laholm: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp, leverans och distribution av fyrfacksskärl.
Referensnummer: KS 2017-441
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar:
— leverera omonterade fyrfackskärl med tillbehör till av beställaren anvisad lokal i Laholms kommun;
— distribuera och utsätta fyrfackskärl till villa/fritidshushåll;
— intagning av de kärl som blir ersatta av fyrfackskärl;
— hantera och återvinna de ersatta kärlen som beställaren avsäger sig;
— kunna leverera alternativa insamlingslösningar för exempelvis flerfamiljshus och gemensamma hämtställen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928480 Soptunnor och papperskorgar, 39224340 Soptunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning:
I kommunen finns cirka 13 000 villa/fritidshushåll där det ska införas flerfacksinsamling.
Utsättningen i Laholms kommun kommer att ske i 2 omgångar.
Cirka 17 000 st. omonterade fyrfackskärl med tillbehör kommer att avropas under 2018 för leverans. Utsättning till hushållen ska ske under hösten 2018. År 2018/2019 kommer uppskattningsvis cirka 8 000 st omonterade fyrfackskärl med tillbehör att avropas för leverans och utsättning av dem till hushållen ska ske under våren 2019.
Uppskattningsvis kommer 370 l fyrfackskärl utgöra ca 90-95 % av beställningen i pris av kärl i uppdraget. Några procent 660 l fyrfackskärl samt några resterande procent övriga kärl.
Kommunen vill också kunna erbjuda alternativa insamlingslösningar där gemensamma insamlingsplatser med annat insamlingssystem än fyrfackskärl är mer passande.
Uppgifterna ger ingen garanti för volym av material eller tjänster men är beställarens prognos.
Utöver leverans av fyrfackskärl med tillbehör tillkommer tjänster i uppdraget, se bilaga 2 del 2.
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Kommunen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Beräknat värde under avtalsperioden är ca 40 000 000 SEK.