Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Typgodkända smörjmedel, tillsatser och underhållsprodukter för militära system.
Referensnummer: 16FMV13811
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09211000 Smörjoljor och smörjmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV har ett befintligt avtal för försörjning av oljor och fetter för framförallt flygsystem som upphör att gälla 31.3.2018. Försörjningen består i att leverantören förser FMV med typgodkända smörjmedel, tillsatser och underhållsprodukter. Leverans sker huvudsakligen till FMVs lager i Arboga, därifrån distribuerar FMV ut produkterna till FMV:s eller Försvarsmaktens berörda verksamhetsplatser. Med typgodkända produkter menas att den specifika produkten är godkänd att användas av tillverkaren av det militära systemet. Merparten av de typgodkända produkterna används inom flygsystem, men vissa produkter används inom sjö- eller marksystem. Då produkterna används i ett specifikt system får de inte bytas ut eller modifieras med risk för att påverka systemets säkerhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09211000 Smörjoljor och smörjmedel, 24951000 Fetter och smörjmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FMV har ett befintligt avtal för försörjning av oljor och fetter för framförallt flygsystem som upphör att gälla 31.3.2018. Försörjningen består i att leverantören förser FMV med typgodkända smörjmedel, tillsatser och underhållsprodukter. Leverans sker huvudsakligen till FMV:s lager i Arboga, därifrån distribuerar FMV ut produkterna till FMV:s eller Försvarsmaktens berörda verksamhetsplatser. Med typgodkända produkter menas att den specifika produkten är godkänd att användas av tillverkaren av det militära systemet. Merparten av de typgodkända produkterna används inom flygsystem, men vissa produkter används inom sjö- eller marksystem. Då produkterna används i ett specifikt system får de inte bytas ut eller modifieras med risk för att påverka systemets säkerhet.