4835-2017 - ResultatSverige-Ludvika: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel konsumentförpackat/Dagligvaruhandel.
Referensnummer: GNU 2015/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna har ett behov av ett kompletterande avtal till de större avtalen av livsmedel. Denna upphandling avser konsumentförpackade livsmedel i små antal.
Upphandlingen är till för verksamheter där pedagogiska inköp förekommer eller inköp av mindre storlek i konsumentförpackning. Även vid akuta inköp av specifika varor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Borlänge kommun – Plockning och utkörning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55900000 Detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Falu kommun – Plockning och utkörning
Del nr: 2
Gagnefs kommun
Del nr: 3
Björbo
Del nr: 4
Dala Floda
Del nr: 5
Djurås
Del nr: 6
Mockfjärd
Del nr: 7
Hedemora kommun
Del nr: 8
Långshyttan
Del nr: 9
Ludvika kommun Norra/Centrala Stan
Del nr: 10
Ludvika kommun Södra
Del nr: 11
Grängesberg
Del nr: 12