483600-2017 - ResultatSverige-Härnösand: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Scanner för avtryckstagning.
Referensnummer: 17RS6156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Scanner för digitala avtryck till Folktandvården Landstinget Västernorrland.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upplysningar under anbudstiden samt förtydligande m.m. av förfrågningsunderlag.
Köparens ambition är att all information och alla förutsättning som Leverantörerna behöver för att kunna lämna ett konkurrenskraftigt anbud ska framgå och följa av förfrågningsunderlaget.
I denna upphandling accepteras endast elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet Visma TendSign. För Leverantörer är det kostnadsfritt att använda systemet och att lämna anbud.
För tillgång till systemet krävs inloggning.
Om inloggning saknas, erhålls användarnamn och lösenord genom registrering via:
https://tendsign.com/public/register_seller.aspx
Efter genomförd registrering får användaren omedelbar tillgång till systemet.
Vid frågor eller behov av support kring användandet av systemet kontaktas Visma TendSigns support via e-post tendsignsupport@visma.com
Om en Leverantör inte registrerar sig på Visma TendSigns hemsida utan hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt, kan köparen inte garantera att all information om upphandlingen (eventuella förtydliganden samt frågor och svar) under anbudstiden kommer Leverantören tillhanda.
Samtliga frågor ställs via upphandlingssystemet Visma TendSign. Köparen svarar elektroniskt i systemet.
Skriftliga frågor från Leverantören och/eller begäran om förtydligande och kompletteringar måste, för att ett svar ska kunna garanteras, ha inkommit i Visma TendSign senast tio (10) dagar före anbudstidens utgång. Svar och eventuella förtydliganden och kompletteringar, kommer köparen att ge skriftligen via systemet senast sex (6) dagar före angiven sista anbudsdag.