483603-2022 - ÄndringSverige-Kalmar: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och Nybyggnad Onkologi, Länssjukhuset Kalmar
Referensnummer: 2022-249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar Mark- och husbyggnad arbeten samt samtliga installationsarbeten enligt handlingar i AFB.22. Uppdraget är uppdelat i två huvuddelar; Nybyggnation hus 38 och ombyggnation hus 12, samt är uppdelat i ett antal etapper beroende av varandra enligt handling.
För uppdraget gäller att det ska utföras i en Partneringsmaverkan utifrån framtagen bygghandling. Se mer information i upphandlingsdokumenten.