483776-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Falun: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Immunologiska analysinstrument
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om förhandsinsyn avser köp av 2 st immunologiska analysinstrument av samma instrumenttyp avseende transfusionsmedicinsk blodscreening, infektionsserologi och viss immunkemi till Laboratoriemedicin, Falu lasarett. Köpet inkluderar installation och koppling till befintlig automationsbana (Aptio by Siemens) intrimning, verifiering och provning till fullt driftfärdigt skick samt omfattar även fullserviceavtal, analysreagens, förbrukningsmaterial och systemlösningar som krävs för att använda instrumenten till fullo, kontroller, kalibratorer, utbildning, uppkoppling till Siemens mellanmjukvara DMS/ADM under avtalstiden.
Region Dalarna har för avsikt att tilldela Abbott Scandinavia AB kontrakt avseende denna utrustning utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 14§ punkt 2, lagen om offentlig upphandling, LOU (2016:1145).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124100 Diagnostisk utrustning, 33127000 Utrustning för immunanalys, 33159000 System för klinisk kemi, 33696500 Laboratoriereagenser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen