483779-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Digitalt kartläggningssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygburen laserskanning
Referensnummer: LM2022/020417
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48326100 Digitalt kartläggningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att teckna avtal med en leverantör som kan genomföra flygburen laserskanning och efterbearbetning. Upphandlingen omfattar uppskattningsvis cirka 95.000 km2 av Sveriges yta. Målet är att laserskanning görs klart närmaste 2 åren men avtalet tecknas med en möjlighet till förlängning om ytterligare 1 år för att avsluta eventuella resterande ytor till följd av yttre opåverkbara omständigheter (till exempel väder).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 71354000 Kartframställning, 71354100 Digital kartläggning, 71354200 Flygkartstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens innehåll och omfattning
Målet med denna upphandling är att teckna avtal med en leverantör som kan genomföra flygburen laserskanning och efterbearbetning. Upphandlingen omfattar uppskattningsvis cirka 95.000 km2 av Sveriges yta.
Målet är att laserskanning görs klart närmaste 2 åren men avtalet tecknas med en möjlighet till förlängning om ytterligare 1 år för att avsluta eventuella resterande ytor till följd av yttre opåverkbara omständigheter (till exempel väder).
Då uppdraget innefattar insamlande och bearbetning av säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter i säkerhetsskyddsklassen konfidentiell eller högre omfattas upphandlingen av regler för säkerhetsskyddad upphandling med säkerhetsskyddsavtal (SUA) enligt 2kap 6§ Säkerhetsskyddslagen (2018:585). Detta innebär i detta uppdrag, bland annat, att all produktion som utförs inom uppdraget måste ske inom Sveriges gränser och att ingen insamlad data får lämna landet.
I uppdraget ingår:
Planering och genomförande av laserskanning.
Georeferering, klassning och kvalitetskontroll av insamlade data.
Veckovis statusrapportering till Lantmäteriet
Regelbundna samråd med Lantmäteriet.
Pris efterfrågas per kvadratkilometer (kr/km2) med en given lägsta punkttäthet enligt Bilaga 1 Teknisk specifikation.
En grundförutsättning för avrop från ingånget avtal är att Lantmäteriet årligen erhåller ekonomiska medel för uppdraget. Inga volymgarantier kan därmed lämnas. Den beräknade årliga budgeten uppgår till tio miljoner (10.000.000) SEK via statliga anslag, plus bidrag från skogsnäringen (normalt omkring 1.000.000 - 3.000.000 SEK). En målsättning är att producera ca 60.000 km² /år.
Anbud ska lämnas på upphandlingen i sin helhet med tanke på dess omfattning och utförande.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör för en tid av 2 år med möjlighet till en förlängning på 1 år. Upphandlingen delas inte upp i separata delar eftersom det skulle innebära en ökad risk för bristande homogenitet och kvalitet vid färdigställandet samt med hänsyn till de säkerhetsskyddskrav som föreligger på avtalad leverantör.
Maximal volym (takvolym) för upphandlingen uppgår till 135.000 km2 baserat på planerad volym för 2023-2024 och den volym som vid annonseringstillfället kvarstår för 2022.