2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av IT-stöd för schemaplanering
Beskrivning: Upphandlingen omfattar IT-stöd för schemaplanering med tillhörande support- och underhållstjänster samt därtill hörande tjänster och leveransprojekt. Efter krav från EU har ett nationellt kollektivavtal tagits fram där reglerna fastställer att medarbetare ska ges 11 timmars vilotid per 24-timmarsperiod. All dygnet runt vård måste därmed se över och revidera sin schemaplanering. Behovet av ett användarvänligt systemstöd har ökat märkbart och måste tillgodoses.
Intern identifierare: SLSO 2024-0928
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa villkor och krav på anbudsgivaren (2)
Beskrivning: IT-stöd för schemaplanering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Administrativa villkor och krav på anbudsgivaren (1)