483824-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledarutveckling.
Referensnummer: RS 2017-358
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ledarutveckling i form av:
Utbildning i Coachande ledarskap – utbildningar inom området i olika omfattning, 1-5 dagar;
Utbildning i Mentorskap – utbildning för mentorer och adepter;
Utbildning i Kommunikation och samtalsmetodik – metodik för olika slags samtal med medarbetare, enskilt och i grupp;
Utbildning i Förändringsledning – utbildning av att leda förändringsarbete;
Ledningsgruppsutveckling – utveckling av ledningsgrupper på olika nivåer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gotlands syn på ledarskap:
Region Gotlands syn på ledarskap grundar sig på en tro på människor och att trygga ledare ger en god arbetsmiljö och därmed ger möjlighet för medarbetare att utvecklas och bidra.
Region Gotland har valt att bygga sin syn på ledarskap på Susan Wheelans och FIRO:s teorier om individers och gruppers utveckling och processer.
Beskrivning av uppdragen:
Samtliga utbildningar ska bygga på Susan Wheelans och FIRO:s teorier om individers och gruppers utveckling och processer.
Det är viktigt att de teorier och verktyg som lärs ut på de olika utbildningarna, har samma grund så att de deltagare som deltar i flera av de fem utbildningarna, känner igen sig i resonemang och teorier.