483835-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Parkskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av plaskdammar, duschar och vattenanläggningar.
Referensnummer: 2.2.2.-362/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Skötsel av plaskdammar, duschar och vattenanläggningar på parkmark inom sex stadsdelsförvaltningar i söderort. Upphandlingen avser tillsyn, skötsel av plaskdammar, duschar och vattenanläggningar på parkmark inom sex stadsdelsförvaltningar i söderort. Sammantaget omfattas, för närvarande, 37 anläggningar. Anbud ska lämnas på hela uppdraget.
Uppdraget ska påbörjas så att dammar och övriga vattenanläggningar är i drift i enlighet med vad som anges i upphandlingsdokumentationen.
Tillsyn, skötsel och underhåll av utemiljön är högt prioriterat för att upprätthålla trivsel, ordning och tillgänglighet för stadens invånare och besökare. Syftet med entreprenaden är att utnyttja utförarens kompetens för att, med utgångspunkt i ställda funktionskrav, utföra tillsyn, skötsel av plaskdammar, duschar och vattenanläggningar på parkmark inom sexstadsdelsförvaltningar i söderort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms stad, genom de deltagande stadsdelsnämnderna, inbjuder till anbudsgivning avseende skötsel av plaskdammar, duschar och vattenanläggningar på parkmark enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokument jämte bilagor.
Upphandlingen administreras av Stockholms stads serviceförvaltning, avdelningen för upphandling och inköp, på uppdrag av de deltagande nämnderna. Skarpnäcks stadsdelsnämnd samordnar och leder den gemensamma upphandlingen.
Upphandlingen avser tillsyn, skötsel av plaskdammar, duschar och vattenanläggningar på parkmark inom sex stadsdelsförvaltningar i söderort. Sammantaget omfattas, för närvarande, 37 anläggningar.
Avtalstiden är från och med 1.5.2018 till och med 30.4.2020, med möjlighet till förlängning i 2 år. Tilldelningsgrund utgörs av pris. Anbud ska lämnas på hela uppdraget.
Ytterligare information om Stockholms stad och stadsdelsförvaltningarna finns på www.stockholm.se
Upphandlingen genomförs som gemensam upphandling mellan stadsdelsnämnderna Skarpnäck, Farsta, Enskede-Årsta-Vantör, Hägersten-Liljeholmen, Skärholmen och Älvsjö, vilka har givit stadsdelsdirektören vid Skarpnäcks stadsdelsförvaltning i uppdrag att genomföra upphandlingen, fatta tilldelningsbeslut och teckna avtal.