483839-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av läkemedel och laboratorieprover.
Referensnummer: Dnr 2017-220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transport av läkemedel från Apoteket och leveranser genom posten till kommunens särskilda boenden och hemvårdslokaler. Även transport av laboratorieprover från kommunens särskilds boenden och hemvårdlokaler till landstingets vårdcentral och sjukhus ingår i den upphandlande tjänsten.
Omfattning:
Upphandlingen av transport av läkemedel och laboratorieprover.
Upphandlingen genomförs under förutsättning att den ryms inom för ändamålet budgeterade medel eller politiska beslut. Vid avbrytande av upphandlingen äger anbudsgivaren inte rätt till ersättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60161000 Pakettransporter, 64100000 Post- och budtjänster, 64110000 Postgång
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen