483850-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av elkraft
Referensnummer: 3.3.2-101/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av leverans av elkraft till Stockholms stads nämnder och ingående bolag.
Uppdraget som avses innebär att på ett miljömässigt bra sätt leverera elkraft för förbrukning till staden samt att köpa och administrera den elkraft som produceras inom staden. Till detta kommer även att leverera statistik på ett ändamålsenligt sätt, tillhandahålla marknadsanalyser och råd samt att bistå med administration i samband med till exempel leverantörsbyten, avflyttningar och andra händelser som påverkar stadens totala innehav och elförbrukning/produktion. Hantering av elcertifikat ingår också i uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget
Staden önskar etablera en hantering av elhandel som ger en god riskhantering och en rimlig förutsägbarhet i elpriset samt att detta kan hanteras på ett sätt som gör att administrationen i samband med detta inte blir alltför stor. Staden har för avsikt att använda en modell med successiva prislåsningar av fysisk kraft så att prisrisken minimeras. Beslut om prislåsningar tas slutgiltigt av staden, dvs. icke-diskretionär förvaltning.
Uppdraget kommer att förvaltas av en central organisation. Den centrala organisationen avropar prislåsningar för hela staden. Respektive förvaltning, bolag samt stiftelse faktureras samt får sin statistik separat.
Anbudstidens utgång
Anbudet i digital form ska vara Staden tillhanda senast 12.11.2019 23:59. Anbud som inkommer för sent kommer inte att prövas.
Anbudet ska lämnas på svenska. Eventuella intyg och officiella dokument som inte kan tas fram på svenska och som i original är författade på engelska får lämnas utan att översättas till svenska. Anbudet ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign enligt instruktioner vid inloggning. Anbud via telefax, post eller e-post accepteras inte.
Anbudets giltighetstid
Lämnat anbud ska vara bindande till och med 30.3.2020