48386-2017 - ResultatSverige-Västerås: Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya lokaler åt Widénska gymnasiet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Hyresavtal inklusive byggentreprenad.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 70130000 Uthyrning av egen fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 160 000 000 SEK
exkl. moms