483872-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetskonsulter
Referensnummer: 202113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Med anledning av en ökad hotbild mot media såväl nationellt som internationellt efterfrågar SVT ett nära samarbete med leverantörer som kan agera flexibelt utifrån beställarens varierande behov av omfattning, tid och plats samt samverkan med andra säkerhetsaktörer.
Upphandlingen omfattar fyra anbudsområden: Omvärldsbevakning inrikes,
Bakgrundskontroller, Säkerhetskonsultation inom personsäkerhet och fysisk säkerhet samt Utbildningsinsatser inom personsäkerhet, resesäkerhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 80330000 Säkerhetsutbildning, 80550000 Säkerhetsövningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen