483874-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ljungby: Motorfordon för godstransport
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av byggmaskiner
Referensnummer: TN2022-0102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för inhyrning av byggmaskiner till Ljungby kommuns och Ljungbybostäders olika verksamheter.
Inbjudan
Ljungby kommun och Ljungbybostäder (även kallat beställarna/beställaren) inbjuder härmed till anbudsgivning gällande ramavtal "inhyrning av byggmaskiner" (exklusive förare och exklusive drivmedel). Det rör sig om dagshyra såväl som längre hyrperioder. I detta upphandlingsdokument finns alla nödvändiga uppgifter, krav och villkor för att lämna anbud.
Ljungby kommun och Ljungbybostäder avser att efter denna upphandling teckna ramavtal med två (2) leverantörer i en fast rangordning. Avrop kommer att ske löpande efter behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen