483889-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saffransgatan - Nybyggnation bostäder
Referensnummer: FBU 2018-0103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar nybyggnad av 41 lägenheter samt kompletteringsarbeten i P-hus på fastigheterna Gårdsten 4:19 och 4:20
BOA: ca 2 035 m2,
BTA: ca 3 860 m2
I tidigare utförd entreprenad har stommontage för P-hus, inklusive markarbeten avseende grundläggning av bostadshuset samt yttre VA och fördröjningsmagasin med mera utförts.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45213310 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen