484026-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jändelskolan i Jämjö, ny-, om – och tillbyggnad F-3
Referensnummer: DSN 2020/6673 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nyproduktion, ombyggnad och tillbyggnad av Jändelskolan på fastigheten Hammarby 14:1 m fl, i Jämjö, Karlskrona Kommun. Total bruttoarea nybyggnad är ca 1900 m2 samt om- och tillbyggnad ca 800 m2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen