484062-2019 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Provning och analys av sammansättning och renhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Foderanalyser
Referensnummer: 5.4.11-02738/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Fodewranalyser
Allmän orientering
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på foderanalyser.
Områdena är följande: Deluppdrag 1: Tungmetaller (Bly, Arsenik, Kvicksilver, Kadmium) Deluppdrag 2: Bekämpningsmedelsrester
Deluppdrag 3: Dioxin, dioxinlika PCB och icke-dioxinlika PCB
Deluppdrag 4: Näringsanalys med avseende på råprotein, råfett, växttråd, aska och vatten samt innehåll av lysin och metioninDeluppdrag 5: Läkemedel (Tylosinfosfat)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90714600 Miljösäkerhetskontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Områdena är följande: Deluppdrag 1: Tungmetaller (Bly, Arsenik, Kvicksilver, Kadmium)Deluppdrag 2: Bekämpningsmedelsrester
Uppgiften om volym som nämns i underlaget är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.