See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal strategisk fastighetsutveckling
Beskrivning: Arbete med skapandet av fastighetsutvecklingsplan har startat i ett tidigare projekt. Antagen konsultfirma ska ska fortsätta arbetet med strategisk fastighetsanalys som ska resultera i en fastighetsutvecklingsplan för Region Jämtland Härjedalens fastigheter. Det fortsatta arbetet med Östersunds sjukhus utvecklingsplan ska resultera i analyser och underlag som på ett effektivt sätt, kontinuerligt i processen, underlättar de beslut och ställningstaganden som intressenterna kontinuerligt behöver fatta. Det kommande skedet innefattar att slutföra förstudier och därefter fortsätta med programarbete.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114647:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster