484063-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildningar STCW-Manila
Referensnummer: 19-02394
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser följande utbildningar:
—Anbudsområde 1- Luleå (BS FORT och KOMBI FORT)
—Anbudsområde 2 - Stockholm (BS GRUND, BS FORT, AFF FORT och KOMBI FORT)
—Anbudsområde 3 - Göteborg (BS GRUND, BS FORT, AFF FORT och KOMBI FORT)
—Anbudsområde 4 - Helsingborg (BS FORT och KOMBI FORT)
—Anbudsområde 5 - Stockholm (RÄDD & BERED GRUND och RÄDD & BERED FORT)
—Anbudsområde 6 - Göteborg (RÄDD & BERED GRUND och RÄDD & BERED FORT)
BS GRUND - Grundläggande säkerhetsutbildning, grundkurs (Endast branddel)
BS FORT - Grundläggande säkerhetsutbildning, fortbildning (Endast branddel)
AFF FORT - Avancerad brandbekämpning, fortbildning (Praktisk branddel)
KOMBI FORT - Kombinerad BS FORT och AFF FORT.
RÄDD & BERED - Räddningsfarkoster och beredskapsbåtar, grundkurs och fortbildning (Hela utbildningen)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80330000 Säkerhetsutbildning, 80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning, 80550000 Säkerhetsövningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att täcka Sjöfartsverkets behov av STCW-Manilautbildningar för att uppfylla Transportstyrelsens krav.