484096-2017 - ResultatSverige-Eslöv: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult El/data.
Referensnummer: SOT.2017.0074
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsultuppdrag inom området El/Data – projektering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten ska utföras enligt branschpraxis och enligt förutsättningar givna i Allmänna bestämmelser ABK 09 för konsultuppdrag.
Konsulten ska handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar, t.ex. förfrågningsunderlag, tekniska specifikationer och bygghandlingar med hjälp av CAD inom fackområdena kraft, tele, data, belysning samt larm- och passagesystem, med inriktning på kommunala byggnader såsom skolor, förskolor etc.
Konsulten ska ansvara för upprättande av kostnadsberäkning, normenliga ritningar, tekniska beskrivningar och beräkningar samt övriga handlingar.
Beställaren värdesätter energisnåla, driftsekonomiska och underhållseffektiva lösningar.
Byggledning, besiktning och kontroll kan eventuellt ingå i tjänsten.