484128-2021 - ResultatSverige-Broby: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: KS 2021/00795
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser mattransporter för distribution av måltider till skolor, särskilda boenden, förskolor etc. för successiva avrop
under kontraktstiden. Kommunen avser teckna ramavtal för en period om 2021-10-01 till 2023-09-30 med möjlighet till
förlängning i två (2) år med ett år i taget.
Uppdragstagaren ska själv förvissa sig om framkomligheten vid de olika köken och leveransplatserna samt last- och lossningsmöjligheter, så att rätt typ av fordon väljs för transporterna.
Om avtalsstarten försenas på grund av förseningar i upphandlingsprocessen t.ex. överprövning, kan avtalets start och sluttid på i övrigt oförändrade villkor komma att förskjutas i motsvarande mån.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen