Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stadsarkitekt
Referensnummer: UH-2021-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kils kommun inbjuder till att lämna anbud avseende stadsarkitekttjänster.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar löpande konsulttjänster för stadsarkitektuppdrag som kommunal stadsarkitekt i enlighet med kraven i Plan- och bygglagen (PBL).. Tjänsten ska betraktas som avropstjänst med villkoren i ramavtalet som grund. Uppdragens storlek varierar, men omfattar i huvudsak mindre uppdrag och/eller uppdrag som kräver en snabb handläggning och korta inställelsetider samt arbete med detaljplaner och översiktsplan. Uppskattad tid per år är 1000 timmar,