484295-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskydd 2020
Referensnummer: 23.3-1953-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Brandskydd.
Upphandlingen avser ett varu- och tjänsteområde som omfattar Brandredskap, Brandposter, Skyltar,
Utrymningsprodukter, Nödbelysning, Skyddsutrustning, Installation, Service, Reparation och Utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625200 Brandlarmssystem, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar, 35111300 Brandsläckare, 44115500 Sprinklersystem, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Denna upphandling omfattar Brandskydd.
Upphandlingen är regionalt uppdelad i sex anbudsområden.
Region Övre Norrland: Norrbottens län, Västerbottens län
Region Nedre Norrland: Jämtlands län, Västernorrlands län, Gävleborgs län, Dalarnas län
Region Öst: Stockholms län, Uppsala län, Södermanlands län, Östergötlands län, Västmanlands
Län, Örebro län, Gotlands län
Region Väst: Västra Götalands län, Värmlands län, Hallands län
Region Syd: Blekinge län, Skåne län, Jönköpings län, Kronobergs län, Kalmar län
Region Rikstäckande: Samtliga län
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 25 miljoner SEK per år. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Kammarkollegiet kommer att anta sex (6) ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Upphandlingen innehåller en s.k. kombinerad avropsordning innebärande att enskilda avrop/uppdrag uppgående till maximalt 50 000 SEK per år, som omfattar de i ramavtalsupphandlingen prissatta Varor och/eller Tjänster, ska ske enligt rangordning där samtliga villkor är fastställda i ramavtalet enligt 7 kap 6 § LOU. I annat fall ska avrop genomföras genom förnyad konkurrensutsättning enligt 7 kap 9 § LOU. Detta innebär att samtliga ramavtalsleverantörer bjuds in på nytt att lämna anbud i enlighet med de villkor som anges i ramavtal. Dessa villkor får, om nödvändigt, preciseras och vid behov kompletteras med andra villkor som angetts i upphandlingsdokumenten.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av 48 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning. Kammarkollegiet har en ensidig rätt att säga upp Ramavtalet efter 24 månaders löptid med minst tre (3) månaders uppsägningstid.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2020-12-01.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår av respektive krav. Enstaka ord och fraser kan vara på engelska, danska och norska.
I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.
Sista dag för anbudsinlämning är 2020-11-09 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under sista kvartalet 2020.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via TendSign.
Ramavtal signeras med vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.