484356-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av styr- och reglerutrustning
Referensnummer: 18/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
MSB inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för utbyte av styr- och reglerutrustning av fastighetsinstallationer. Ramavtalet avses att användas för utbyte av dataundercentraler (DUC) och kringutrustning i fastigheter och andra lokaler där MSB har ansvaret för dessa funktioner. Dessa objekt finns över hela landet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31681400 Elkomponenter, 31681410 Elmateriel, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71314100 Tjänster på elområdet, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen