484413-2017 - ResultatSverige-Malmö: Kundundersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kundmätningar för Öresundstågen.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342310 Kundundersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kundmätningar inom den svenska delen av Öresundstågstrafiken. Mätningarna genomförs med enkäter som delas ut och fylls i av resenärer på tågen. Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning med som mest ytterligare 2 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser kundmätningar inom den svenska delen av Öresundstågstrafiken. Mätningarna genomförs med enkäter som delas ut och fylls i av ett urval av resenärerna i tågen. I uppdraget ingår att göra ett statistiskt säkerställt urval av tågavgångarna, att genomföra enkäterna samt att sammanställa mätningarna till en rapport och att presentera resultatet av mätningarna. Mätningarna genomförs under en mätperiod på våren och en på hösten, där vardera mätperiod uppgår till 10 veckor och omfattar cirka 7 000 enkäter. Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning med som mest ytterligare 2 år.