Huvudsaklig CPV-kod 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksdagsförvaltningen upphandlar ett ramavtal för produktion och leverans av film och animation. Produktionerna publiceras, visas och delas i olika plattformar och kanaler såsom extern och intern webb, intern TV och andra interna digitala informationsskärmar samt sociala medier, liksom i vissa fall vidareförmedlas till extern part. Tjänsterna omfattar även planering och produktion av livestreaming. Riksdagsförvaltningen har för avsikt att ingå ramavtal med en (1) leverantör.