484464-2022 - ÄndringSverige-Halmstad: Lyftanordningar för vårdsektorn
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grundutrustning: Taklyftar, Golvlyftar, Selar och Bärbara lyftar
Referensnummer: KS 2022/00238
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en del av upphandlingar inom grundutrustning för Hemvårdsförvaltningen, Socialförvaltningen och andra förvaltningars behov. Under 2022 kommer Halmstads kommun upphandla flertal avtal inom Grundutrustning. Denna upphandling avser taklyftar, golvlyftar, selar och bärbara lyftar och vi avser teckna fyra ramavtal för att tillgodose kommunens kommande behov av lyftar, service, reservdelar och batterier. Upphandlingen avser ej våra kommande nybyggda korttidsboende och äldreboende.