484530-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vägsalt – Vägsalt för dammbindning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vägsalt för dammbindning
Beskrivning: Leverans av Vägsalt för dammbindning för uttag vid behov under avtalstiden. Skellefteå kommun har 90 mil enskilda vägar som varje år ska dammbindas. Skellefteå kommuns avdelning samhällsbyggnad samt övriga bolag inom koncernen, som utför dammbindningen, behöver därför ett vägsalt i granulatform av magnesiumklorid som fungerar i kommunens saltspridare och som inte orsakar korrosion på till exempel maskiner och brofästen. Leverans av vägsaltet ska gå direkt till kommunen och deltagande bolagens förråd enligt bilaga leveransadresser. Kunden förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34927100 Vägsalt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91960:Lot:1