Region Blekinge avser införa tjänsten ”SMS-livräddare” dvs frivilliga personer ska få SMS när någon i närheten av dem fått ett plötsligt hjärtstopp. I SMS:et står vart personen med hjärtstopp befinner sig och vart närmaste hjärtstartare finns.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64212100 SMS-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen