484727-2018 - ResultatSverige-Örebro: Datalagring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server & datalagring med tillhörande konsulttjänster samt närliggande produkter
Referensnummer: 18RS4401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72317000 Datalagring
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser servrar och datalagring till Region Örebro län. Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden, anbudsområde 1 Servrar samt närliggande produkter och anbudsområde 2 Datalagring samt närliggande produkter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30211000 Stordator, 30233100 Minnesenheter, 30233180 Lagringsenhet med flashminne, 30234000 Lagringsmedier, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen