484755-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Jordförstärkning och jetinjektering Hammarslundsvallen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelJordförstärkning och jetinjektering Hammarslundsvallen
BeskrivningEntreprenaden omfattar grundförstärkning inför invallning av områden i anslutning till Helge å, i syfte att minska risken för att infrastruktur, bostäder och verksamheter översvämmas. Entreprenaden kommer att bedrivas i nära anslutning till Natura 2000-områden. Vidare kommer entreprenaden att utföras intill arter som omfattas av artskyddsförordningens förbud.
Intern identifierareKS 2026/216
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareJordförstärkning och jetinjektering Hammarslundsvallen