48486-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning/flisning av trädgårdsavfall och returträ
Referensnummer: 17/224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser krossning och flisning av trädgårdsavfall och returträ.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende krossning och flisning av trädgårdsavfall och returträ.
Omfattning
Jönköpings kommun avser att upphandla krossning/flisning av kompostmaterial (bestående av trädgårdsavfall) samt returträ på våra anläggningar i Klämmestorp samt Miljöhantering i Jönköping.Klämmestorp kan komma att upphöra efter år ett alternativt förflyttas till Miljöhanteringen.
Om inte respektive punkt i detta förfrågningsunderlag anger annat gäller punkten/kravet båda anläggningarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen