48496-2018 - ÄndringSverige-Nyköping: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förlossningssängar
Referensnummer: DU-UPP17-0327
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förlossningssängar till Mälarsjukhuset och Västmanlands Sjukhus.
Aktuell upphandling
Upphandlingen omfattar:
— Leverans av arton (18) förlossningssängar inkl. intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget,
— Klinisk och teknisk dokumentation,
— Utbildning av klinisk och teknisk personal,
— Option på underhållsavtal,
— Option på teknisk serviceutbildning,
— Option på ytterligare utrustningar. Nyköpings förlossning fem (5) stycken sängar.
Utrustningen kommer att placeras på förlossningen vid Mälarsjukhuset i Eskilstuna och på förlossningen vid Västmanlands sjukhus i Västerås.