Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sannafältets sportcenter idrottsarenor
Referensnummer: TFN-2019-5034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av en inomhusarena för friidrott, en utomhusarena för friidrott/fotboll/amerikansk fotboll, en konstgräsplan för amerikansk fotboll och fotboll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 232 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen