485038-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Ugns- och skorstenssotning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skorstensfejartjänster.
Referensnummer: 17/176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sotning, rengöring samt brandskyddskontroll.
Inledning.
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Skorstensfejarstjänster (rengöring, sotning) och brandskyddskontroll. Varje kommun är enligt Lag (SFS 2003:778) om skydd mot olyckor, ansvarig för brandskyddskontroll och rengöring (sotning). Båda tjänsterna efterfrågas och ska erbjudas i alla kommuner med undantag från Nässjö och Vetlanda kommun där endast tjänsten rengöring/sotning avses.
Tjänsten omfattar fastigheter belägna i kommunerna enligt nedan, med undantag för fastigheter där fastighetsägaren medgivits att utföra, eller låtit någon annan utföra rengöring (sotning) på den egna fastigheten. Fastighetsägare kan under kommande avtalstid välja annan godkänd leverantör för rengöring (sotning), eller välja att själv skaffa kompetensen och ett godkännande för att utföra arbetet själv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen