485049-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lilla Skintebovägen - Ny förskola
Referensnummer: 19/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Befintliga byggnader skall alltså rivas för att ge plats åt ny förskolan med 10 avdelningar.
I tidigare entreprenad har bottenplatta inkl. källare färdigställts med kompletterande mark- och dräneringsarbeten.
I huvuddel 1 ingår att bygga ny förskola inklusive markabeten.
I huvuddel 2 ingår att riva resterande del kök/matsal, riva/demontera provisorisk lekgård, nybyggnad av komplementbyggnad samt iordningställa norra delen av lekgården.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45236000 Markanläggning, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen