485093-2024 - Resultat
Sverige – Tolktjänster – Tolktjänster för döva, hörselskadade och personer med dövblindhet
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tolktjänster för döva, hörselskadade och personer med dövblindhet
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för leverans av tolkar för teckenspråkstolkning, dövblindtolkning, skrivtolkning samt döv teckenspråkstolk för personer folkbokförda i Region Sörmland eller Region Västmanland samt personer som är folkbokförda i andra län, men vistas i Region Sörmland respektive Region Västmanland. Upphandlingen består av följande delar: Anbudsområde 1a – Teckenspråkstolkning samt dövblindtolkning på plats Anbudsområde 1b – Teckenspråkstolkning samt dövblindtolkning på distans Anbudsområde 2a – Skrivtolkning på plats Anbudsområde 2b – Skrivtolkning på distans Anbudsområde 3a – Döv teckenspråkstolk på plats Anbudsområde 3b – Döv teckenspråkstolk på distans Varje anbudsområde innehåller 19 stycken anbudsdelområden (ett för respektive kommun - 10 stycken i Västmanlands län och 9 st i Södermanlands län). Anbud kan lämnas på ett (1), flera eller samtliga anbudsdelområden som denna upphandling omfattar. Anbud kan antas helt eller delvis. Varje anbudsdelområde utvärderas och tilldelas var för sig. Köparen har för avsikt att teckna avtal med ett flertal leverantörer för att säkerställa att behovet av tolk kan tillgodoses. Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt, IN-IN19-0358 som löper ut 2024-06-30.
Intern identifierare: IN-IN24-0107
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79540000 Tolktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Distanstolkning - 1b, 2b och 3b