48513-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingsverktyg med avtalsdatabas
Referensnummer: V-2019-0825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH har för avsikt att upphandla webbaserat upphandlingsverktyg med avtalsdatabas. Upphandlingsverktyget ska ge upphandlarna ett redskap för att hantera processen på ett effektivt sätt. Det ska annonsera upphandlingarna i nationella databaser samt i TED när så erfordras.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör för en period om tre (3) år med möjlighet till 4 (fyra) förlängning om 12 månader var med oförändrade villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48490000 Programvara för upphandling, 48610000 Databassystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det övergripande syftet med upphandlingen är att möjliggöra att KTH:s anställda som är involverade i
Upphandlingsarbetet har tillgång till ett så smidigt, användarvänligt och effektivt upphandlingsverktyg
Som möjligt. KTH har många ramavtal och i en decentraliserad myndighet är en avtalsdatabas ett
Effektivt sätt att sprida kunskap om vilka avtal som finns och hur man avropar från dem.