Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partneringupphandling Torget
Referensnummer: UH-2019-197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45111100 Rivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Strategisk partneringupphandling gällande torget i Karlshamn. Man kommer i steg ett göra ett vägval där man beslutar om man skall renovering/ombyggnation/återskapning av befintlig torgbyggnad eller om man ska bygga en ny torgbyggnad och därmed riva den gamla. Finns även med övriga torgytor och därtill tillhörande kringarbeten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111100 Rivning, 45262690 Renovering av byggnader, 45213112 Byggnation av butiker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen