485189-2021 - ResultatSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Presentbutik på Göteborg-Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2021-00094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva en presentbutik på Göteborg Landvetter Airport placerad på Airside. Verksamheten ska erbjuda ett brett sortiment av presentartiklar med fokus på nordiska produkter.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.       Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Presentbutik på GOT