485199-2019 - ÄndringSverige-Huddinge: Rörmokeriarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flemingsberg Byte Värmesystem
Referensnummer: 2019:320
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastigheterna värms idag upp med en-rörssystem från kommunens fjärrvärmeanläggning. Objektet omfattar utbyte till två-rörssystem.
Projektet, som är uppdelat 5 etapper, ska utföras med kvarboende hyresgäster under perioden 15 april -1 september 2019 och framåt.
Etapp 2-5 är optioner.
Fastigheterna som ligger i Grantorp i Flemingsberg, innehåller totalt 1 218 lägenheter, samt lokaler, gemensamma utrymmen och installationsutrymmen.