Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Egenmonitorering
Referensnummer: 20RS8323
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland upphandlar en digital tjänst för egenmonitorering där syftet är att erbjuda ett digitalt stöd till patienter med framförallt hypertoni och diabetes Typ 2. Detta kommer att ske genom egenmätning och digital kommunikation med ett monitoreringsteam bestående av hälso- och sjukvårdspersonal på hälsocentralen.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av tjänst för egenmonitorering enligt beskrivning i Krav på tjänsten och Upphandlingskontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej