48524-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Telekommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, service och underhåll av telefonilösning
Referensnummer: KLF 2020/135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32522000 Telekommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Luleå kommuns huvudsakliga behov av support, service och underhåll av beställarens telefonilösning. Upphandlingen omfattar även ett antal optioner kopplat till kommunens befintliga telefonilösning. Kommunens nuvarande telefonilösning innefattar växelplattformen Alcatel samt vårt contactcenter- och hänvisningssystem Trio Enterprise.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32522000 Telekommunikationsutrustning, 32524000 Telekommunikationssystem, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur, 50334130 Reparation och underhåll av telefonväxlar, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen