485288-2022 - ResultatSverige-Kungsbacka: Tvätthantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt - Arbetskläder måltidspersonal
Referensnummer: 21/167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun, nedan Kommunen, bjuder härmed in till att lämna anbud avseende cirkulationstvätt för måltidskläder.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kommunens behov av cirkulationstvätt för måltidskläder för kommunens tillagnings- och mottagningskök.
Leverantören ska tillhandahålla arbetskläder av god kvalitet som tvättas till de för närvarande ca 230 anställda och därefter levereras till kommunens samordnade varudistribution.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen