485318-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Mobiltelefoner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobiltelefoner, telefoner och surfplattor med tillbehör
Referensnummer: 19/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32250000 Mobiltelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende mobiltelefoner, telefoner, surfplattor (förutom till Utbildningsförvaltningen) samt tillbehör till surfplattor och telefoner. Inköp, leveranser och garantiservice ingår.
Surfplattor samt tillbehör till dessa för Utbildningsförvaltningen ingår inte i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213500 Handdatorer, 30237200 Datortillbehör, 32552110 Trådlösa telefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av mobiltelefoner, trädgårdstelefoner samt surfplattor. Utbildningsförvaltningens behov av surfplattor går på ett annat avtal.
Inledning
Omfattning
Beställaren har idag cirka 500 trådlösa telefoner och ca 6 000 mobiltelefoner. Ungefär 3 400 av mobiltelefonerna nyttjas som enda telefon genom mobil anknytning. Beställaren går mot fler mobiltelefoner och färre fasta anknytningar. Beställaren har också cirka 940 surfplattor inom de förvaltningarna som upphandlingen berör (Utbildningsförvaltningens surfplattor upphandlas separat). Trenden är att antalet surfplattor ökar.
Beställaren avser att hantera dessa enheter via EMM, för att skapa en rationell och säker teknisk miljö. I dagsläget använder Utbildningsförvaltningen Workspace One medan övriga förvaltningar använder Intune. De surfplattor från Apple som köps idag är alla DEP.
Upphandlingen avser inte köp av IP-telefoner.
Första linjens support hanteras av Beställaren.
Beställarens mål med upphandlingen är ett för beställaren lämpligt och kostnadseffektivt standardsortiment som kan utvecklas över tid. Inköp, leveranser och garantiservice ska hanteras med kvalitet och på ett för Leverantör och Beställare kostnadseffektivt sätt.
Mobiler kommer sannolikt sambeställas med skärmskydd samt skal/fodral.
Surfplattor kommer sannolikt sambeställas med fodral.