485330-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Apotekstjänster med läkemedel
Referensnummer: V 2019/1244
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Lunds universitets målsättning med upphandlingen är att åstadkomma en praktisk hållbar och säker hantering av läkemedelsinköp.
Upphandlingen omfattar receptfria och receptbelagda läkemedel, licensläkemedel samt läkemedelsnära produkter. Den beräknade årliga volymen är 800 000 SEK vilket är en uppskattning och inte bindande för den upphandlande myndigheten.
Lunds universitet avser teckna ramavtal med flera leverantörer och avrop kommer att ske genom dynamisk rangordning utifrån i första hand tillgänglighet, i andra hand pris.
Upphandlingen är delad i två delar:
1. Köp och uthämtning av narkosmedel, inklusive narkotiska preparat, på fysiskt apotek
2. Köp av läkemedel och läkemedelsnära produkter via elektronisk handel
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33631200 Hudskyddande och uppmjukande medel, 33692500 Injektionslösningar, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med apotek för köp och uthämtning av narkosmedel, inklusive narkotiska läkemedel, på plats på apoteket, samt köp av läkemedel via elektronisk handel. Avrop kommer dels att ske genom att förskrivna recept hämtas ut på plats på apotek där val av vilket apotek som används sker utifrån avropsparametrarna tillgänglighet och pris, dels genom beställning av läkemedel (både receptbelagda och receptfria) och läkemedelsnära produkter via elektronisk handel där val av leverantör sker utifrån samma avropsparametrar.